Losowa Fotka

Ostatnie artyku?y

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

27-09-2013
Szeroki uśmiech Z przymrużeniem oka Fajne

MP12 Info Panel

 

Nawigacja

POCZUCIE BEZPIECZEŃSTWA DZIECKA W DOBIE ZAGROŻENIA

 


„Poczucie bezpieczeństwa dziecka 
w dobie zagrożenia”  
     

 

Od kilku tygodni w mediach, Internecie pojawia się słowo koronawirus, który wywołuje w nas lęk, strach, czasami panikę przed tym jakie spustoszenie może spowodować. Jest to dla nas nowa, nieznana sytuacja, a jej przebieg jest dynamiczny. Obecnie znajdujemy się w sytuacji poważnego zagrożenia epidemiologicznego. Zastanawiamy się nad tym jak będzie wyglądała nasza najbliższa przyszłość, jak mamy rozmawiać z naszymi dziećmi, żeby ich jak najlepiej chronić, rozmawiać czy nie.. a jeśli tak to w jaki sposób?


            W tym trudnym dla nas wszystkich okresie najważniejsze jest to, żeby zapewnić naszym dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Jest to jedna z najważniejszych i najbardziej podstawowych potrzeb emocjonalnych dziecka. Główną rolę w jej zaspokojeniu pełnią rodzice.

W aktualnej sytuacji powinniśmy rozmawiać z dzieckiem, starać się szczerze odpowiadać na każde pytania. Oczywiście stosowanie do jego wieku. Dzieci są bardzo spostrzegawcze, szybko wyczuwają nasze emocje, które im się także udzielają. Potrafią wyczuć nasz lęk, niepokój, a nawet frustrację czy złość, nawet jeśli staramy się tego nie okazywać. Rozmawiając z dzieckiem o trudnych tematach postarajmy się zapanować nad naszymi emocjami. Mówmy zawsze prawdę! Starajmy się przekazywać dzieciom, że wiemy co się aktualnie w naszym kraju dzieje i staramy się nad tym panować. Zapewnijmy ich, że dokonujemy wszelkich starań, żeby było bezpieczne. Jeżeli dziecko usłyszy taką odpowiedź od rodziców, również będzie spokojniejsze.


Dla dziecka w wieku przedszkolnym wszystko jest nowe, zaskakujące. W tym okresie  łatwo dochodzi do zachwiania poczucia bezpieczeństwa. Dziecko nie potrafi odróżnić niebezpieczeństwa rzeczywistego od pozornego, często nie wie, jak się zachować w nowych warunkach, sytuacjach. Pragnie więc mieć pewność, że w razie niepowodzenia czy niepewności znajdzie oparcie oraz pomoc u swoich bliskich. Dzieci potrzebują od rodziców czynów, dlatego przytulenie zazwyczaj szybciej je ukoi niż najczulsze słowa. To właśnie miłość, bliskość, dotyk i ciepło są najistotniejszymi czynniki, które zapewniają 
o bezpieczeństwie.


W Internecie znalazłam bardzo ciekawą książeczkę autorstwa Manueli Molinyna  (www.mindheart.co) na temat korona wirusa. Może być bardzo pomocna dla rodziców, którzy nie wiedzą jak wyjaśnić obecną i jakże trudną dla nas sytuację.

 

mgr Monika Ciesielska

Psycholog

 

Wygenerowano w sekund: 0.17
2,352,267 unikalne wizyty